Težave s tesnobo so rešljive s strokovno pomočjo

Težave s tesnobo so rešljive s strokovno pomočjo

24 Jul

V življenju se kdaj pa kdaj srečamo s težkimi trenutki. Sploh ob neuspehih, slovesih, smrtih v družini ali med prijatelji, so težki trenutki najhujši. A zdrav in normalno funkcionalen človek jih s časom uspešno prebrodi in se z njimi uspešno sooči. Lahko pa se začnemo vrteti v krogu temnih mislih, občutkov tesnobe in strahu, kot da se ne moremo premakniti naprej. Vse to so anksioznost simptomi, ki pa se lahko kažejo tudi v fizični obliki. Simptomi anksioznosti v fizični obliki so težko dihanje, potenje, hitro utripanje srca, vrtoglavica in tiščanje v želodcu.

Nerazčiščene travme

Težave se lahko začnejo zaradi travme, ki je nismo uspeli razčistiti in preboleti. Lahko imamo druge težave, s katerimi se ne znamo pravilno soočiti in spopasti, zato se vrtimo v začaranem krogu iz katerega ne moremo. Takrat je skrajni čas, da poiščemo pomoč pri psihoterapevtu. Z njim bomo začeli najprej odkrivati vzroke za vse težave. Anksioznost simptomi bodo tako lažje rešljivi, če se bomo dokopali do vzrokov zanje.

Drugačni simptomi anksioznosti

Pri nekaterih se anksioznost simptomi kažejo tudi drugače. Nekateri se bojijo zadrževanja v družbi ali na javni mestih ter težko odidejo iz hiše in ne marajo stikov z drugimi ljudmi. Ker se vedno bolj zapirajo sami vase, postanejo osamljeni in lahko se začne že depresija. Veliko vlogo pri reševanju anksioznosti imajo predvsem svojci, ki opazijo, da se je oseba spremenila in je postala drugačna. Najprej pomaga pogovor v domačem okolju, nato pa lahko prav sorodniki spodbudijo to osebo, naj poišče strokovno pomoč in opiše kaj se dogaja. Le tako bodo anksioznost simptomi lahko rešljivi.

Težko vsakdanje življenje zaradi anksioznosti

Strokovno pomoč pa lahko nudi le usposobljen in podkovan psihoterapevt ali psihiater, v nekaterih primerih tudi psiholog. Najbolje je, da oseba s težavami takoj, ko opazi, da jo težave motijo pri vsakdanjem življenju, poišče pomoč. S tem se lahko izogne še hujšim zapletom bolezni in slabšemu stanju. S pomočjo vodenega pogovora in zaupnega odnosa s terapevtom, pa je bolezen lahko hitro obvladljiva.anksiozna obupanost