Socialna anksioznost

Socialna anksioznost

17 Okt

Socialna anksioznost ali socialna fobija spada med anksiozne motnje. Posameznik, ki trpi za socialno anksioznostjo, ima pretiran ali nerazumen strah pred raznimi situacijami v družbi (t.im. socialne situacije). Strah ga je, da se bo v družbi osramotil, naredil napako ali kakšno nerodnost. Strah je pogosto povezan s pomanjkanjem socialnih spretnosti in izkušenj v socialnih interakcijah. Zaradi tega strahu doživlja oseba določene socialne situacije izredno neprijetne ali pa se jih prične tudi izogibati. Dostikrat se strah ne pojavi le ob socialnih situacijah, temveč že v pričakovanju takih dogodkov.

Socialna anksioznost je povezana z neustreznimi miselnimi vzorci in napačnimi prepričanji glede tega, kako jih vidi okolica. Če se motnja ne zdravi, ima lahko negativne posledice na posameznikovo udejstvovanje v družbi – npr. v šoli, službi, prijateljskih krogih in odnosih. Ena od najpogostejših socialnih situacij, prisotnih pri socialni anksioznosti, je nastopanje v javnosti. Obstajajo pa še številne druge situacije, ki sprožajo strah: hranjenje ali pitje v družbi, pisanje ali delo vpričo drugih, postavljanje vprašanj v skupini, govorjenje po telefonu, zmenki, udeležba na zabavah, uporaba javnih stranišč, itn… Simptomi pri socialni anksioznosti so predvsem intenzivni občutki tesnobe v socialnih situacijah, izogibanje socialnih situacij in pa telesni simptomi (razbijanje srca, zardevanje, potenje, tresenje, napetost v mišicah, zmedenost, vzdražen želodec, driska…).

Socialna anksioznost se običajno zdravi s kombinacijo zdravil in psihoterapije. V psihoanalitični psihoterapiji se simptomi razlagajo kot izraz nekega notranjega konflikta. Psihoterapevt pomaga pacientu na poti ozaveščanja in predelave teh konfliktov. Psihoanalitična psihoterapija tako ne pripomore le k odpravi simptomov, temveč tudi k globljemu vpogledu v dinamiko, ki je povzročila socialno anksioznost. Na žalost je v Sloveniji napotnico od zdravnika zelo težko dobiti, psihoterapija cena pa je od psihoterapevta do psihoterapevta drugačna.