Majhna in priročna računalniška naprava

Majhna in priročna računalniška naprava

24 Okt

Računalniška miška je vhodna računalniška naprava, ki je postala v zadnjih desetletjih praktično nepogrešljiva. Poznamo jo v veliko različnih izvedbah. V osnovi je to majhna kazalna naprava, ki pretvarja dvodimenzionalne kretnje roke po delovni površini, v gibanje miškinega kazalca (kurzorja) po računalniškem zaslonu.

Njen osnovni namen je torej enostavnejše delo z računalnikom, ki mu ukaze posredujemo neposredno z izbiranjem ikon (grafični računalniški vmesnik – GUI), namesto s tipkanjem v ukazni vrstici. Čeprav računalnik spremlja že od zgodnjih 60-ih let in se njena funkcija od takrat skoraj ni spremenila, pa se jo masovno uporablja šele od sredine 80-ih let.

Trije gumbi in kolešček – v osnovi

Računalniška miška je sestavljena iz naslona za roko, kjer se skriva praktično vsa tehnologija ter treh gumbov. Dva sta glavna: desni in levi, na sredini pa je tretji gumbek, ki pa je skrit pod kolescem (scroll wheel). Večina teh naprav je narejenih za desničarje, vendar jo lahko brez težav uporabljate tudi z levo roko. Nekatere omogočajo spremembo funkcije miškinih gumbov, vendar je treba paziti na njeno obliko, saj so ergonomsko oblikovane narejene zgolj za človeško desnico. Če ste torej levičar, si jo morate pred nakupom dobro ogledati.

Malce več o koleščku

Kolešček je postal standard v času vse večje uporabe interneta in prebiranje večjih količin besedila na zaslonu. Omogoča lažje premikanje oziroma drsenje po besedilu, da se nam med prebiranjem besedil ne bi utrudila roka z nešteto nepotrebnimi kliki po drsniki na desni strani.

Zanimivo je to, da je raziskava pokazala, da večina uporabnikov, ki kolešček uporabljajo že vrsto let, sploh ne ve, da lahko z njim tudi klikne. To je še posebej uporabno takrat, ko želite odpreti spletno povezavo na drugo spletno stran, ne želite pa trenutne strani zapustiti. Klik z miškinim koleščkom omogoča, da se bo spletna stran preko povezave odprla v novem zavihku na vrhu brskalnika. Priročno, kajne?

Vrste in natančnost

Na trgu obstaja veliko vrst mišk, ki so se razvile z namenom izboljšati delovno ali igralno izkušnjo z računalnikom. Najbolj klasična in poznana je »IntelliMouse«, ki ima kolešček oziroma »mouse wheel« oziroma »scroll wheell” na sredini, torej med levim in desnim gumbom. Poznamo tudi brezžične miške in njihove različne izvedbe, ki imajo svoj vir napajanja (običajno baterija) in so brez kabla, kar nam daje več svobode pri delu. Če uporabljate prenosni računalnik, jo na njem nadomešča sledilna ploščica ali »touchpad«. S tem je v prenosni računalnik že integrirana, gibanju vaše roke po sledilni ploščici, pa sledi kazalec na zaslonu.

Trackball izvedbe so verjetno najbolj zanimive, saj uporabljajo ogromno kolesce na vrhu, tam kjer imajo drug miške gumbe. S to gibljivo kroglo lahko z veliko natančnostjo premikamo kurzor po zaslonu, ne da bi napravo sploh premikali po podlogi. Takšna računalniška miška pa pride v poštev predvsem za specializirano delo z računalniki, recimo za grafično oblikovanje, pogosto pa tudi za hendikepirane osebe z gibalnimi omejitvami.