Košarka v osnovnih in srednjih šolah

Košarka v osnovnih in srednjih šolah

29 Sep

Športna vzgoja v srednji šoli že dolgo ni več gola telovadba. V učnih načrtih je namreč zapisano, da mora vsak dijak usvojiti osnove športov in seveda vsa pravila, ki spadajo zraven. Tako profesorji stremijo k temu, da bi bili cilji uresničeni. Eden izmed športov je tudi košarka, ki jo imajo nekateri dijaki zelo radi, drugi pa je ne marajo. Ne glede na to, morajo na koncu vsi opraviti ocenjevanja.

Pri košarki je v prvi vrsti pomembno to, da znajo dijaki pravilno držati v rokah žogo. Žoga za košarko je nekoliko težja od drugih, zato je rokovanje z njo zelo pomembno tudi zaradi tega, da med igro ali učenjem košarkarskih gibov ne prihaja do poškodb.

Nekateri dijaki imajo osnove košarke v malem prstu (bodisi iz osnovne šole, treninga ali pa le zaradi lastne rekreacije) drugi pa teh osnov nimajo in pravzaprav ne poznajo niti osnovnih gibov. S tem ni seveda nič narobe, saj so profesorji zadolženi zato, da dijake naučijo osnov, hkrati pa tudi, da jih navdušijo za določen šport – v tem primeru torej za košarko.

Na določenih srednjih šolah se profesorji odločijo, da bodo določen šport »obravnavali« nekaj tednov, nato pa pričeli z drugim in tudi tistega zopet izvajali nekaj tednov. Tak način je lahko izjemno spodbuden, saj se dijaki srečujejo z enim športom na zaporednih srečanjih in se tako lažje spomnijo stvari, ki so jih s profesorjem obravnavali prejšnje ure. Prav tako je tak način blizu dijakom, ki določenega športa ne marajo, saj vedo, da bo ta na urniku le določen čas, nato pa npr. nekaj časa ne bodo imeli opravka z žogo za košarko.