Kopalke, oblačila za vodne in obvodne aktivnosti

Kopalke, oblačila za vodne in obvodne aktivnosti

23 Sep

Kopalke so posebna oblačila zasnovana in izdelana za plavanje ter druge vodne in obvodne aktivnosti.

Vodni športi so poleg plavanje, potapljanje, deskanje ter drugi športi. Obvodne aktivnosti pa so sončenje ter vse druge aktivnosti, ki jih počnemo največkrat v poletnih mesecih ob vodnih površinah. V poletnih mesecih so vodne površine predvsem morje, jezera, reke ter umetni ali naravni bazeni, v zimskih pa predvsem pokriti umetni bazeni. V nekaterih primerih omogočajo bazeni tudi v zimskih mesecih plavanje na prostem. Temu namenu primerno je bazen zasnovan tako, da je del površine pod streho, del pa na prostem.

Voda je primerno ogreta, kar omogoča posebne učinke ob plavanju. Kopalke so v takih primerih samoumevno oblačilo, izjema so naturistični kampi. V tem primeru gre za aktivnosti v vodi ter ob njej brez krpice oblačila na sebi. Gibanje ima zdelo dolgo tradicijo v Sloveniji, sredi devetnajstega stoletja je švicarski zdravnik Arnold Rikli na Bledu začel ljudi zdraviti z kopanjem v hladni vodi, golim sončenjem ter sprehajanjem. To je bilo na širšem območju regije tudi zelo turbulentno obdobje glede nošenja in uporabe oblačil za vodne in obvodne aktivnosti. Na eni strani so obstajala gibanja, ki so razumela goloto kot nekaj naravnega ter v naštetem in številnih drugih primerih zdravju koristnega.

Pravo nasprotje je bil Viktorijanski pristop, ki je zahteval kopalna oblačila v pravem pomenu besede. To niso bile niti približno kopalke kot jih poznamo danes, ampak so bile bolj podobne oblačilom za spanje. Ženska izvedba kopalnega oblačila izdelana po viktorijanskih načelih so pokrivala večino telesa, izjema so bile dlani, stopala in glava. Moška izvedba je dopuščala nekoliko več razkazovanja gole kože, saj so hlačnice segale nekoliko nad kolena, vrhnji del pa je bil podoben oblačilom s kratkimi rokavi. Z prehodom v dvajseto stoletje so bile kopalke vedno manjši kos oblačila, mnoge filmske in druge zvezde takratnega časa so na ta način tudi razburjale javnost. Poleg razkazovanja več gole kože so si privoščile telesu tesno oprijete kopalke, kar je na eni strani povzročalo zgražanja, na drugi strani pa nakupovalno mrzlico enakih kopalk.

Bikini kopalke

Kasneje so kopalke postopoma začele postajati podobne današnjim, največjo revolucijo in prispevek pa so sredi dvajsetega stoletja povzročile bikini kopalke. Leto po zaključku druge svetovne vojne je bikini kopalke zasnoval Louis Réard, poimenoval jih je po Bikini atolu. Na Bikini atolu so po drugi svetovni vojni začeli Američani razvijati jedrsko orožje, najbolj odmeven je bil poizkus z največjo vodikovo bombo Castle Bravo prvega marca tisoč devetsto štiriinpetdeset. Bikini kopalke naj bi bile svojevrstna protiutež takrat zelo aktualni oboroževalni tekmi. Sestavljene so bile iz zelo majhne količine blaga, pokrivale so zgolj najbolj intimne dele ženskega telesa. Kar je imelo v povojnem obdobju podoben odziv javnosti, kot oboroževalna tekma.

K popularizaciji bikini kopalk so v veliki meri prispevale takratne zvezde Brigitte Bardot, Raquel Welch in Ursula Andress. Bikini kopalke so dodatno imele velik vpliv na oblačila za vodne športe, obvodne aktivnosti ter spodnje perilo. V poznejših obdobjih pa tudi na športna oblačila za športe kot so odbojka na mivki, bodybuilding in druge športe. Napredek in razvoj oblačil za vodne in obvodne aktivnosti s tem ni obmiroval, ampak je neprestano ponujal novosti ter buril javno mnenje.

Zanimivo pri tem je, da so se kopalke do današnjih dni razvijale v več smereh. Enodelne kopalke so na eni strani izgledale staromodne v primerjavi z bikini kopalkami ali raznimi drugimi vrstami kopalk, hkrati pa so nudile številne možnosti razvoja in napredka plavalnega športa. Poleg razvoja kroja, so napredovali tudi materiali. Razvoj kopalk je imel podobno vodilo, kot ga ima razvoj športne opreme pri drugih športih. Kopalke so postale osnova in podpora izboljševanju rezultatov vodnih športov. Razvoj je temu primerno privedel tudi do številnih polemik, sporov in prepovedi na najvišji ravni.

Športne kopalke

Športne kopalke so v veliki meri vplivale na gibanje v vodi, saj so na eni strani zmanjševale upore in druge negativne sile plavanja ter hkrati povečevale učinkovitost gibanja v vodi. Prednost so pri tem imeli vsi, katerim je večji proračun pomagal do konkurenčnih prednosti. Na drugi strani pa so proračunsko siromašnejši posamezniki in ekipe bili prikrajšani za pošten in izenačen boj. Tehnične lastnosti so pomembne tudi za uporabnike, ki imajo majhne športne ambicije ali jih sploh nimajo. Voda je načeloma zdravju koristna, vendar je hkrati tudi odlično leglo za nastanek raznih bakterij ter drugih zdravju škodljivih učinkov. Posebej to velja za stoječe vode ter vode, v katerih se nahaja večje število ljudi.

Materiali za kopalke morajo zagotavljati dobre higienske pogoj ob uporabi kot pri vzdrževanju. Zato verjetno tudi ne bo nikoli iz mode nepisano pravilo, da je najbolje kupovati kopalke priznanih proizvajalcev. To so proizvajalci, ki se striktno držijo predpisanih in zahtevanih standardov ter velik del proračuna vlagajo v razvoj in napredek kopalnih oblačil. Poleg tehničnih lastnosti, pa se razvijajo tudi estetske. Kopalke lahko zelo vplivajo na izgled uporabnika, saj je mogoče z optičnimi efekti doseči številne učinke.

Barve, vzorci in druge lastnosti lahko zelo vplivajo na izgled. Temna in porjavela koža ima čisto drugačne zahteve kot srednja porjavelost ali zelo svetla polt kože. Osnovno in splošno pravilo je, da se za poudarjanje uporablja svetle barve, za zakrivanje in prikrivanje pa temne barve. Pri vzorcih so podobno možni različni efekti, ko so črtni vzorci postavljeni v točno določene ali različne smeri. Hkrati pa se vsaka oseba dobro počuti v točno določenih kopalkah, druga pa lahko zelo različnih kopalkah. Največ različnih možnosti nudijo ženske kopalke, moške ponujajo manj različnih možnosti izbire.

Kopalke so oblačila, ki v lahko v večji ali manjši meri vplivajo na naše počutje.