Grafična kartica je pomembna komponenta

Grafična kartica je pomembna komponenta

24 Sep

Pogosto slišimo izraze kot so: video kartica, video adapter, grafična kartica in druge. Morda se niti ne zavedamo kaj bi to vse lahko bilo. A govora je o eni in isti računalniški napravi. To je zelo pomembna komponenta v našem računalniku, ki riše sliko na zaslon. Riše jo v vsakem primeru in v vsakem trenutku, neodvisno od tega kaj počnemo z računalnikom. Lahko igramo najnovejšo igro ali pa uživamo ob gledanju video posnetka, morda samo prebiramo novice na spletni strani ali urejamo digitalne fotografije, ki smo jih posneli na zadnjem izletu. Za večino opravkov, ki jih delajo uporabniki, ni nujno potrebna najboljša grafična kartica, saj je pogosto dovolj že integrirana.

To pomeni, da imamo grafično kartico prav vsi uporabniki računalnikov, vendar pa so različnih vrst. Med seboj se grafike razlikujejo glede namenske uporabne, fizične velikosti, hitrosti, količine spomina, porabe električne energije in še mnogo drugega. V novejših procesorjih so večinoma že integrirane. To ne velja zgolj za kakšne posebne procesorje, ampak za vse od podjetij Intel in AMD. Z grafično kartico lahko na računalniku opravljamo vsakdanja opravila in poganjamo nezahtevne 3D programe. Vendar pa je takrat potrebna manjša moč oziroma zmogljivost. Za večjo moč pa potrebujemo tako imenovano diskretno oziroma samostojno enoto, ki se jo lahko po želji kasneje, ali pa že takoj ob nakupu, vgradi v računalnik.

Izkoristek, uporabnost, delovanje

Grafična kartica lahko deluje zato, ker ji to omogoča gonilnik. To je programska oprema, s pomočjo katere sodeluje z ostalo strojno opremo v našem računalniku. Posodabljanje gonilnikov za grafične kartice je priporočljivo, saj vam bo komponenta zaradi tega delovala hitreje, lahko pa pridobi še kakšne dodatne možnosti in večji izkoristek. To še posebej velja za novejše tipe, pri katerih programsko opremo proizvajalci neprestano posodabljajo. S tem popravijo tako imenovane hrošče oziroma manjše napake v programu, ki uporabnike lahko med delom motijo.

Kdaj moramo kupiti dodatno grafično komponento

Če pričakujemo, da bo grafična kartica poganjala tudi programe tipa CAD, Illustrator, Photoshop in različne najnovejše zahtevne igre, bo nakup diskretne kartice skoraj nujen. Če imamo v računalniku le integrirano, se bo morala dodatna vgraditi v sistem. Ta poseg ni zahteven, dobro pa je, da pred nakupom preverimo osnovne zmogljivosti računalnika.

Preverite:
– osnovno ploščo (mora imeti prosto režo)
– delovni spomin
– procesor
– zmogljivost napajalnika
– velikost ohišja (nekatere kartice so zelo velike)
– potencial hlajenja (računalnik se lahko pregreva)

Zaradi vse te tehnologije in možnosti, je včasih izbira težka. Da ne bi napravili napake, je dobro, da se pred nakupom dobro informirate ali za nasvet povprašate strokovnjaka.