Ergonomski pisarniški stoli – da ali ne?

Ergonomski pisarniški stoli – da ali ne?

18 Avg

Dolga leta je veljalo, da imamo ljudje težave s hrbtenico in slabo držo pogosto zato, ker večino časa presedimo na slabih stolih. Zaradi tega so nastali ergonomski pisarniški stoli, ki naj bi skrbeli za naše zdravje in počutje s tem, da med sedenjem dobro podprejo hrbtenico in ji odvzamejo večji del njenega dela.

Vsakdo si je želel imeti vsaj v službi prav takega in četudi lahko ergonomski pisarniški stoli stanejo precej veliko, je postalo navada, da se v sklopu pisarniškega pohištva kupuje dobre stole, ki bodo zaposlenim omogočali, da bodo bolj sproščeno sedeli in bili manj utrujeni, s tem pa dejansko naredili več in bili manj na bolniškem dopustu zaradi bolečin v križu.

Zadnje raziskave pa kažejo, da dejansko ni tako. Da ergonomski pisarniški stoli dejansko sploh niso tako dobri, kot smo mislili zadnji dve desetletji. Zakaj?

Specialisti ortopedi ugotavljajo, da ergonomski pisarniški stoli pravzaprav niso dobri za hrbtenico. Res je, da jo razbremenijo in mišicam, potrebnim za pokončno držo trupa in glave, olajšajo delo, a s tem jih spodbujajo k neaktivnosti in lenobi, hkrati pa postanejo te bolj šibke – ni jim treba delati in podpirati trupa, saj to namesto njih počnejo ergonomski pisarniški stoli.

Kadar takšen stol v službi uporablja oseba, ki sicer dovolj skrbi za gibanje, ni težav – v službi mišice lenarijo, v prostem času pa so aktivne in se krepijo. A tisti, kise tudi popolne ne gibajo, žal nikoli ne skrbijo za mišice. Torej je za njih nujno, da svoj ergonomski stol zamenjajo za takšnega, na katerem bodo mišice dejansko prisiljene v delo. To so tako imenovani »novi« gonomski pisarniški stoli, na katerih ne sedite kot kralji na prestolu, temveč e morate držati pokonci in vzdrževati ravnotežje. Tako so mišice ves čas obremenjene, drža pa pravilna. In ja, če v službi cel dan sedite na takšnem stolu, kjer mišice delajo, imate dober razlog, da si doma najprej za pol urice spočijete na kavču …